PageSpeed - Pamięć podręczna przeglądarki

Zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się, czy szybkość ładowania serwisu jest ważną kwestią, jeśli chodzi o pozycjonowanie stron? Warto podejść do tego tematu z drugiej strony. Jeśli strona, którą chcemy otworzyć ładuje się dłużej niż 3 sekundy, to nadal czekamy, czy ją opuszczamy? Zazwyczaj taką stronę opuszczamy i przechodzimy do kolejnego wyników w wyszukiwarce. Nawet jeśli ładowanie serwisu nie jest czynnikiem rankingowym, to i tak warto popracować nad szybkością i ładowaniem witryny, aby nie tracić użytkowników - potencjalnych klientów.

Jak przyspieszyć stronę i czym jest PageSpeed?

Jeśli chcemy przyspieszyć stronę to musimy zapoznać się z analizą ładowania witryny - ile trwa załadowanie serwisu, co należy jeszcze poprawić, co już jest prawidłowo wdrożone. Do tego zadania mogą przydać się audyt SEO, ale przede wszystkim należy tu wskazać podstawowe narzędzie Google PageSpeed Insights. Dzięki przeprowadzonej analizie otrzymamy listę najważniejszych elementów do poprawy, aby przyspieszyć ładowanie witryny.

Do najczęściej wskazywanych czynników, które należy poprawić zalicza się: blokowanie renderowania JS i CSS, wykorzystanie pamięci podręcznej oraz włączenie kompresji.

Pamięć podręczna przeglądarki

Jeśli otrzymałeś w raporcie PageSpeed informację "Wykorzystaj pamięć podręczną przeglądarki" musisz popracować nad ustawieniami zwracanych nagłówków HTTP dla plików (jpg, png, gif, css, js, itp.). Dzięki takim rozwiązaniom przetrzymywane będą przez dłuższy (określony w konfiguracji) czas pliki w cache przeglądarki użytkownika. Pamięć podręczną przeglądarki można najszybciej ustawić w pliku .htaccess na serwerze poprzez dodanie nagłówków Expires.

Czy włącznie pamięci podręcznej przeglądarki wpłynie na pozycjonowanie? Bezpośrednio może nie, ale dzięki temu wpłyniwsz na zachowanie użytkowników oraz wyszukiwarek.