Bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na pozycjonowanie jest szybkość wczytywania się strony. To właśnie od niej zależy czy użytkownicy zostaną na naszej stronie i skorzystają z naszej oferty.

Google oferuje narzędzie o nazwie PageSpeed Insights. Pomaga ono w analizie i przyspieszeniu serwisu. Zawarte na stronie sugestie wskazują nam, jak powinna przebiegać optymalizacja strony WWW, by ta działała szybciej.

Jedną z sugestii, które mogą się pojawić, jest Minifikacja kodu HTM, CSS lub JS. Minifkikacja jest to proces, który polega na zmniejszeniu kodu źródłowego witryny bez zmieniania jego funkcjonalności. Modyfikacja kodu obejmuje usunięcie niepotrzebnych znaków.

Wyżej opisane rozwiązanie stosowane jest, gdy chcemy realnie zmniejszyć wagę i objętość poszczególnych plików.

Po zminifikowaniu plików zalecane jest ich złączenie. W ten sposób zmniejszymy ilość zapytań do serwera oraz przyspieszymy ich wczytywanie.

Minifikację możemy zrobić poprzez wykorzystanie narzędzi online oraz wtyczek kompatybilnych z różnymi systemami CMS np. Autoptimize , która dostępna jest dla systemu zarządzania treścią Wordpress.

Pozycjonowanie wiąże się z działaniami mającymi na celu zoptymalizowanie witryny również pod kątem jej szybszego funkcjonowania. Elementy takie jak minifikacja kodu, kompresja oraz wykorzystywanie pamięci podręcznej to tylko nieliczne przykłady tego, jak wiele trzeba zoptymalizować, by strona była przyjazna dla użytkowników i robotów wyszukiwarek internetowych.