Google zwraca szczególną uwagę na to, by użytkownik znalazł informacje szybko i skutecznie. Czas ładowania strony internetowej ma ogromne znacznie dla użytkowników. Jeśli czas oczekiwania jest zbyt długi, internauta rezygnuje z pozostania na stronie i przechodzi do konkurencji.

Ze względu na to, iż szybkość ładowania witryny ma wpływ na pozycjonowanie w wyszukiwarce Google, udostępniło narzędzie o nazwie PageSpeed Insights. Pokazuje ono m.in. wskazówki jak zredukować czas ładowania serwisu.

Narzędzie w skali od 1 do 100 ocenia, jak szybko wczytuje się strona internetowa i wskazuje nam jakie elementy możemy zoptymalizować, by witryna działała wydajniej.

Jednym z czynników wpływających na szybkość uruchamiania się witryny jest "Czas odpowiedzi serwera". Jest to czas potrzebny na zwrócenie kodu HTML, który jest niezbędny do renderowania strony z serwera. Warto pamiętać o tym, iż im większa jest strona i im więcej jest na niej skryptów oraz obrazków, tym opisywany czas jest dłuższy.

Wpływ mają również elementy takie jak:

  • mało wydajne algorytmy aplikacji,

  • ilość zapytań do baz danych,

  • dodatkowe biblioteki skryptów.

W celu wyeliminowania problemu zbyt długiego czasu odpowiedzi serwera należy podjąć odpowiednie kroki:

  • usuń elementy, które nie są używane, a hamują pracę serwera,

  • zoptymalizuj obrazy i zmniejsz kod CSS, HTML, JS.

Kiedy zabieramy się za pozycjonowanie, a naszym celem jest optymalizacja strony www, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Odpowiednio zoptymalizowana strona internetowa to połowa sukcesu. Zadbaj o to, by witryna była szybka i wydajna, a użytkownicy chętnie na niej pozostaną.