Jednym z czynników który ma wpływ na pozycjonowanie strony jest szybkość jej ładowania. Ma on przede wszystkim duże znaczenie dla wersji mobilnych gdzie użytkownicy którzy zbyt długo oczekują na załadowanie strony często rezygnują z jej odwiedzin. Jednym z elementów który można zoptymalizować na stronie pod tym kątem są grafiki.

W jaki sposób zoptymalizować grafiki na stronie?

Pozycjonowanie grafik możemy podzielić na optymalizację plików statycznych i dynamicznych.

Pierwszym elementem na który należy zwrócić uwagę to rozmiar grafik. Należy sprawdzić czy zasoby graficzne nie są większe niż te które stosujemy na stronie i w razie konieczności zmniejszyć do wymaganych rozmiarów. Kolejny element to zastosowanie odpowiedniego typu plików graficznych. Powinny być one także odpowiednio skompresowane co pozwoli na kolejną minimalizację zasobów. Kolejny czynnik który można wprowadzić w celu przyśpieszenia to wykorzystanie pamięci podręcznej dla grafik, które praktycznie są bardzo rzadko zmieniane na serwisie.

Narzędzia

Do optymalizacji plików graficznych można wykorzystać jedno z darmowych narzędzi dostępnych w sieci. Jednym z nich jest Google PageSpeed Insight który daje możliwość pobrania automatycznie zoptymalizowanych zdjęć danej strony.

Podsumowanie

Wprowadzenie wyżej opisanych rozwiązań jest jednym z elementów wykonywanych podczas procesu, jakim jest pozycjonowanie stron www. Użytkownicy zwłaszcza urządzeń mobilnych przywiązują dużą wagę do szybkości ładowania stron, a optymalizacja elementów graficznych pozwala nam w stosunkowo łatwy sposób poprawić ten czynnik rankingowy.